Skip to content

Super Seniors

Past First Event Champions

SUPER SENIOR DIVISION (63+)

2024-Exmoor, IL
Jeff Wright, Ken Brown, Robo Boyle, Craig Babich, Rory Malner
Host: Curl Mesabi

2023- Fairbanks, AK
Bill Kind, Larry Ehnert, David Hill, Larry Manthy, Dave Miller
Host: Kettle Moraine and Wauwatosa

2022-Fairbanks, AK
Bill Kind, Larry Ehlert, Dave Hill, Larry Meath, Pat Healy
Host: Mapleton and Mankato, MN

2020-Bemidji, MN
Dan Haluptzok, Steve Johnson, Jerry Down, Pat Whiting
Host: Madison and Blackhawk

2019-Bemidji, MN 
Mike Lapis, Donn Satrom,
Pat Gillis, Jerry Pickett
Host: Duluth      

2018-St. Paul, MN
Art Ruohonen, Dale Gibbs,
Neil Kay, Jim Stute
Host: Wausau, WI 

2017- Duluth, MN
Seppo Sormunen, Doug Cameron,
Bob Spry, Roger Hendrickson
Host: Columbia County, WI 

2016- St. Paul/ Bemidji, MN
Donn Satrom, Mark Varriano,
Jerry Pickett, Rich Reierson
Host: Kettle Moraine/ Wauwatosa, WI

2015 – Madison, WI 
Steve O’Connor, Dan Lynch,
Tony Wendricks, Vern Connor
Host: St. Paul, MN 

2014 – Seattle, WA
Bob Knievel, Jay Booth,
Charles Smith, Vick Lemecha
Host: Wausau, WI 

2013 – Bemidj, MN
Mike Liapis, Jerry Pickett,
Steve Johnson, Jim Humenick
Host: Columbia County, WI

2012 – Kettle Moraine, WI 
John Geason, Gerry Flakas,
Rob Haagensen, Herb Rasmussen
Host: Kettle Moraine & Wauwatosa

 
 

2011 – Madison, WI
Steve O’Connor, Dan Lynch,
Tom Hicks, Allan Hafeman
Host: Chicago-Exmoor, IL

2010 – Exmoor, IL
Mike Griem, Art Helt,
Denis Pepin, Steve Hatch
Host: Columbia County, WI

2009 – Kettle Moraine, WI
Jack Johnson, Bob Dixon,
John Ripple, Bob Flemming
Host: St Paul, MN

2008- Kettle Moraine, WI
Jack Johnson, Bob Dixon,
John Ripple, Bob Flemming
Host: Bemidji, MN 

2007- St. Paul, MN
Art Jytyla, Donn Satrom,
Bob Ernster, Tom O’Leary
Host: Mankato/ Mapleton, MN

2006- Poynette, WI
Dean Teeter, Dick Marquardt,
Bill Wild, Elgie Noble
Host: Columbia County, WI 

2005 – Hibbing, MN
Jim Jurkovich, Tom Mesich,
Herb Hanson, Dan Molesky
Host: Curl Mesabi, MN

2004 – St. Paul, MN
Bob Pohl, Bob Spry,
Fred Bannister, Tom Glasow
Host: Chicago, IL 

2003 – Duluth, MN
Ron Gervais, Gordy Klein,
Lee Stepanek, Allen Young
Host: St. Paul, MN

2002 – Bemidji, MN
Loren Wiegand, Ron Batchelder,
Don Hirt, Dick Scanlon
Host: Bemidji, MN

2001 – Two Harbors, MN
Earl Meyer, Gordy Klein,
Wayne Dahl, Louie Bandsund
Host: Columbia County, WI

2000 – Kettle Moraine, WI
Bob Jermyn, Dick Pfoersch,
Mark Gusinda, Jim Engman
Host: Curl Mesabi, MN

1999 – Curl Mesabi, MN
Gene Johnson, Owen Coe,
Bill Shimmin, Dave Hendrickson, Emil Drobac
Host: Milwaukee, WI

1998- Blackhawk, WI
Charles Mobray, Dave Dean,
Clem Sonntag, Bob Ott
Host: Chicago, IL

1997- Bemidji, MN
Max Hurt, Dick Scanlon,
John Lapis, Charlie Schmidt
Host: St. Paul, MN

1996- Eveleth, MN
Verne Ojanpa, Bill Loushine,
Jim Mayasich, Dick Lawrence
Host: Mankato, MN

1995 – Duluth, MN
John Thorene, Jim Erickson,
Ron Searin, Doug Tripp,
Eli Kotovich
Host: Superior, WI

1994- St. Paul, MN
Dick Arnold, Jim Henson,
John Jamieson, Gary Johnson
Host: ST. Paul, MN